LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Szkoła Podstawowa im. Sybiraków w Netcie zakwalifikowała się do programu "Laboratoria Przyszłości", który jest skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. 

Otrzymaliśmy wsparcie w wysokości 30.000 zł.

Zakupione wyposażenie w ramach Programu Laboratoria Przyszłości:

 • Pracownia Druku 3D SkriLab
 • Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
 • Mikroport Saramonic Blink 500 B1
 • BeCreo - zestaw z mikrokontrolerem
 • Aparat Canon IXUS  180
 • Zestaw oświetleniowy: lampa, statyw, żarówka
 • Robot Photon EDU
 • Długopisy Banach 3D
 • Laptop DELL Vostro 
 • Zestaw filamentów PLA Banach 3D do długopisów
 • Mikrofon z funkcją nagrywania
 • Zestaw filamentów do drukarki 3D 

Więcej informacji na temat programu w linku.

WYKORZYSTANIE SPRZĘTU Z LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI

Wrzesień 2022r.

Z okazji Światowego Dnia Serca uczniowie klasy V z pomocą długopisów 3D przygotowali kolorowe serduszka. Posłużyły one jako dekoracja podczas akcji „Czytamy z sercem”.

Główny cel zajęć rewalidacyjnych stanowi wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia. Dlatego podczas zajęć rewalidacyjnych wykorzystywane są różnorodne aktywności. Ciekawym pomysłem na zajęcia okazało się wykorzystanie  długopisów 3D. Ten angażujący gadżet sprawił wiele radości naszym uczniom, a także pomógł w ćwiczeniu motoryki małej, percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji. 

 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

 

Październik 2022r.

Podczas lekcji geografii uczniowie klasy V tworzyli projekty 3D.  Najpierw samodzielnie przygotowywali własne koncepcje. Zajęcia zakończyły się obserwacją wydruku projektu przedstawiającego jedno z ukształtowań terenu. Dzieci z zaciekawieniem oglądały cały proces tworzenia modelu- od przygotowań projektu po zakończenie wydruku.

Pod koniec pażdziernika ogłoszono konkurs na najciekawszą dynię Hallowenową. Uczniowie wykorzystali aparat zakupiony w ramach programu, aby uwiecznić je na fotografiach.

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

 

Listopad 2022r.

Na lekcji biologii klasa V utrwalała wiadomości z budowy komórek: zwierzęcej i roślinnej. Uczniowie samodzielnie tworzyli modele komórek, wykorzystując do tego długopisy 3D.
Podczas zajęć dodatkowych dzieci z kl. III ćwiczyły motorykę małą, koncentrację, uwagę oraz spostrzeganie przestrzenne. W ramach zajęć wykorzystano długopisy 3D. Najpierw dzieci odwzorowywały konkretne rysunki, a następnie miały okazję wykorzystać własną wyobraźnię, tworząc wymyślone przez siebie modele. 
Uczniowie kl. I i II, którzy uczestniczą w zajęciach rewalidacyjnych rozpoczęli przygodę z długopisem 3D. Dzieci wykonywały proste ćwiczenia z wykorzystaniem gotowych szablonów.
Podczas zajęć z rękodzieła dzieci miały okazję wcielić się w rolę fotografów. Z pomocą aparatu i zestawu oświetleniowego utrwalały swoje dzieła na fotografiach. 
W trakcie zabawy andrzejkowej uczniwoie zamienili się w fotoreporterów. Z pomocą aparatu cyfrowego stworzyli reportaż zdjęciowy z dyskoteki szkolnej. 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Grudzień 2022r.
 
Z okazji Mikołajek klasy IV-VIII wybrały się na wycieczkę do Parku Trampolin "HOP EŁK" w Ełku. Dzieci świetnie się bawiły i uwieczniły ten wyjazd na zdjęciach oraz filmach. Wykorzystały do tego aparat cyfrowy zakupiony w ramach programu.
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczynią przygotowywali świąteczne ozdoby do swojej sali. Dzieci miały okazję zobaczyć, w jaki sposób pracuje drukarka 3D, a także samodzielnie tworzyć ozdoby za pomocą długopisów. Zajęcia sprawiły im dużo radości!
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Na lekcji geografii uczniowie klasy VI poznali budowę układu wydalniczego. Do utrwalenia omawianego materiału posłużyły długopisy 3D, dzięki którym uczniowie samodzielnie wykonywali modele tych układów.
 
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Uczniowie klas: I, II, IV i V podczas lekcji informatyki uczyli się tworzyć własne projekty 3D. W trakcie zajęć poznali proces tworzenia własnego projektu, zapisywania go na nośniku, a następnie wydruku na drukarce 3D.  Uczniowie z zaangażowaniem i zaciekawieniem brali udział w zajęciach.
 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Podczas szkolnych jasełek uczniowie wykonywali zdjęcia oraz filmy z wykorzystaniem aparatu cyfrowego. 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Styczeń 2023r.
 
Uczniowie klasy VIII podczas godziny wychowawczej wykonywali kanapki. Wspólne przygotowania uwiecznili na pamiątkowych zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
W ramach zajęć z rękodzieła uczniowie tworzyli na szydełku ozdoby choinkowe. Efekty swojej pracy utrwalili za pomocą aparatu i lampy. 
 
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Podczas zajęć komputerowych i lekcji informatyki uczniowie kl. I-II oraz IV-V tworzyli własne projekty do wydruku 3D. Spośród wszystkich prac komisja złożona z przedstawicieli Rady Pedagogicznej wyłoniła najciekawsze z nich. 
Wyniki w kategorii klas I-II przedstawiają się następująco:
I miejsce - Radosław Malinowski (,,Koparka")
II miejsce - Dominik Cudnowski (,,Domek")
III miejsce - Oliwia Zalewska (,,Łapka")
Wyniki w kategorii klas IV-V:
I miejsce - Emil Milanowski ("Bałwanek")
II miejsce - Adam Mitros ("Dinozaur")
III miejsce - Izabela Sierzputowska (,,Drzewo")
Wybrane prace zostały wydrukowane i przekazane ich projektantom :) 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
21 stycznia odbyła się choinka szkolna, podczas której na uczniów czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci brały udział w licznych zabawach i tańcach. Niektórzy uczniowie przebrali się w ciekawe stroje.  Jednak największą niespodziankę sprawił Mikołaj, który przybył wraz z pomocnikami i wręczył prezenty wszystkim dzieciom. Było to ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej, dlatego uczniowie, korzystając z zakupionego w ramach projektu aparatu - utrwalili je na zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Luty 2023r.
 
Uczniowie klasy piątej podczas lekcji biologii utrwalali wiadomości na temat budowy grzyba, eugleny i pantofelka, tworząc ich modele 3D. Na podsumowanie zajęć wydrukowany zostało model grzyba.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
22 lutego 2023 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji„żywej historii”. W trakcie jej trwania przenieśliśmy się w czasy epoki średniowiecza, poznając dawne obyczaje, bronie oraz uzbrojenie ochronne. Uczniowie utrwalili to spotkanie na zdjęciach.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Marzec 2023r.
 
15 marca 2023 roku gościliśmy w szkole Biskupa Diecezji Ełckiej - Jerzego Mazura. Z tej okazji uczniowie klas IV – VIII przygotowali bardzo piękny program artystyczny, który został utrwalony na zdjęciach. 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Podczas zajęć z edukacji polonistycznej uczniowie klasy trzeciej recytowali nauczone na pamięć wiersze. Na lekcji wykorzystano mikrofon z funkcją nagrywania. Po recytacji uczniowie z zaciekawieniem odsłuchali swoje nagrania.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
Francuski pokaz mody -Paris Fashion Week. Podczas lekcji geografii uczniowie zaprezentowali wiadomości dotyczące Francji oraz Wielkiej Brytanii. Skupili się głównie na stolicach tych państw. Poznaliśmy tradycyjne potrawy Francji tj. bagietka, croissant oraz Wielkiej Brytanii tj.Fish and chips. Zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki Paryża Wieża Eiffla, Łuk Tryumfalny. Luwr, Pałac w Wersalu oraz Londynu: Big Ben, Buckingham Palace, Tower Bridge. Jednak największą atrakcją był Paris Fashion Week podczas, którego zaprezentowane zostały stroje królujące na francuskich ulicach. Do uchwycenia kadrów z lekcji wykorzystano aparat fotograficzny.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
 
 Kwiecień 2023r.
 
19 kwietnia 2023r. uczniowie kl. III ćwiczyli orientację przestrzenną. Świetnym elementem nauki okazał się robot Photon, który cieszył się wśród dzieci dużym zainteresowaniem. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
 
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
21 kwietnia 2023r. uczniowie kl. V podczas lekcji geografii powtarzali wiadomości dotyczące kontynentów oraz uczyli się rozmieszczenia stref klimatycznych świata. Lekcja wyglądała inaczej niż zwykle. Uczniowie zamiast w ławkach usiedli na podłodze i rozłożyli mapę. Następnie z wykorzystaniem Photona poruszali się po mapie i wskazywali poszczególne fragmenty świata, a następnie poruszali się po obszarach znajdujących się w poszczególnych strefach klimatycznych. Uczniom bardzo spodobała się ta forma zajęć i z zaangażowaniem brali udział w zajęciach.
 
 

27 kwietnia  2023 r. uczniowie kl. I-VIII wybrali się na wycieczkę w DOLINĘ BUGU. Pierwszym punktem wyjazdu była miejscowość Mielnik, gdzie dzieci obejrzały pozostałości po Zamku Królewskim, a następnie podziwiały widok na rzekę Bug z  Góry Zamkowej, oraz taras widokowy w Kopalni Kredy. Kolejnym zwiedzanym miasteczkiem był Drohiczyn. Uczniowie weszli na Górę Zamkową , z której roztaczał się przepiękny widok na zakole rzeki Bug.  Z zainteresowaniem obejrzeli także Bunkier linii Mołotowa z czasów II wojny światowej.  Wycieczkę zwieńczyło zwiedzanie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Skansenu mieszczącego się na jego terenie. Uczniowie wykonali fotoreportaż z wyjazdu.

 

 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
 
 
Maj 2023r.
 
15 maja 2023r. uczniowie klas młodszych uczestniczący w zajęciach rewalidacyjnych utrwalali umiejętności poprawnego czytania wyrazów. Do utrwalenia wiadomości wykorzystano robota Photon. Dzieci poruszały się nim według ustalonej trasy i odczytywały poszczególne wyrazy. Nauka przez zabawę sprawiła im wiele radości.
 
 
 #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci